Cena zirkonové korunky: Vše, co potřebujete vědět

Cena zirkonové korunky: Vše, co potřebujete vědět

Úvod do zirkonových korunek

Zirkonové korunky jsou v posledních letech celosvětově na vzestupu, a to díky své estetické kvalitě a odolnosti. Jsou vyrobeny z oxidu zirkoničitého, což je materiál, který se vyznačuje vysokou pevností a přirozeným vzhledem. Díky tomu se zirkonové korunky staly oblíbenou volbou pro obnovu poškozených nebo esteticky nevyhovujících zubů.

Jaké jsou výhody zirkonových korunek

Zirkonové korunky nabízejí mnoho výhod v porovnání s tradičními materiály používanými na korunky, jako jsou kovy nebo porcelán. Za prvé, jejich barva a průsvitnost se velmi podobá přirozenému zubu, což zajišťuje esteticky příjemný vzhled. Dále jsou extrémně odolné vůči opotřebení, což znamená, že jejich životnost je výrazně delší. Zirkonové korunky také minimalizují riziko alergických reakcí, neboť jsou biokompatibilní a neobsahují kovy.

Proces získání zirkonové korunky

Získání zirkonové korunky obvykle zahrnuje několik návštěv u zubního lékaře. Na první schůzce lékař posoudí zdravotní stav zubu a případně provede nutné zákroky, jako je odstranění kazů nebo ošetření kořenových kanálků. Poté se odstraní části zubního materiálu, aby se vytvořil prostor pro korunku. Následuje odběr otisků, na základě kterých se vytvoří korunka přizpůsobená individuálním potřebám pacienta. Poslední fáze zahrnuje pečlivé nasazení a přizpůsobení korunky.

Průměrné náklady na zirkonovou korunku

Ceny zirkonových korunek se mohou výrazně lišit v závislosti na mnoha faktorech, včetně geografické polohy praxe, složitosti případu a kvality použitého materiálu. V České republice se ceny obvykle pohybují od 8 000 do 15 000 Kč za korunku. Je důležité si uvědomit, že vyšší počáteční náklady mohou být kompenzovány delší životností a nižšími náklady na údržbu v porovnání s tradičnějšími materiály.

Financování a možnosti úhrady

Platba za zirkonovou korunku může být pro některé pacienty výzvou. Mnoho zubních ordinací nabízí možnosti financování nebo splátkové plány, které pomáhají rozdělit náklady do delšího časového období. Také je vhodné se informovat u zdravotních pojišťoven, zda část nákladů může být pokryta pojištěním. Některé pojišťovny nabízí částečnou úhradu nákladů na korunky, zvláště pokud je zákrok nutný z lékařských důvodů.

Jak vybrat správnou zubní ordinaci

Při výběru zubní ordinace pro získání zirkonové korunky je důležité se zaměřit na kvalitu poskytovaných služeb, zkušenosti lékaře a technologickou vybavenost. Recenze od předešlých pacientů a doporučení od známých mohou poskytnout cenné informace. Také je důležité si osobně promluvit se zubním lékařem a diskutovat o vašich očekáváních a obavách.

Údržba a péče o zirkonovou korunku

Po získání zirkonové korunky je důležité věnovat zvýšenou pozornost ústní hygieně, aby se zajistila dlouhá životnost. Pravidelné čištění zubů kartáčkem a dentální nití, jakož i pravidelné návštěvy u zubního lékaře, jsou nezbytné. Ačkoliv jsou zirkonové korunky extrémně odolné, je důležité vyhýbat se nadměrnému tlaku nebo kousání tvrdých předmětů, což by mohlo vést k jejich poškození.

Závěr

Zirkonové korunky představují významný pokrok v estetické stomatologii a mohou přinést značné výhody pro ty, kteří hledají zlepšení vzhledu svých zubů. Ačkoliv mohou být náklady vyšší v porovnání s tradičními materiály, dlouhodobé výhody a estetická kvalita, kterou poskytují, mohou být nepřekonatelné. Rozhodnutí investovat do zirkonové korunky by mělo vždy předcházet důkladné zvážení a konzultace s kvalifikovaným zubním lékařem.